Malina Adrienn - 2010. 01. 17. 8:35:20
--------------------------------------------------------------------------------
Pécs mellett 2010-ben Isztambul és Essen viseli az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) címet. A németországi Ruhr-vidék és Pécs után szombaton a török városban is kezdetét vette az EKF-programsorozat. A három ország egyenként, több mint négyszáz kulturális és művészeti eseményt kínál a közönségnek.
Essenben január 9-10-én, Pécsett 10-én, Isztambulban 16-án kezdődött meg ünnepélyesen a zenei, színházi, táncművészeti, filmes, illetve irodalmi rendezvénysorozat. Tavaly az ausztriai Linz, valamint a litván főváros, Vilnius volt Európa Kulturális Fővárosa.
Tűzijátékkal, léggömbshowval, koncertekkel és számos más érdekességgel várták a látogatókat szombaton Isztambulban az ünnepélyes programsorozat megnyitása alkalmából. "Isztambul, mint a világ leginspirálóbb városa, meg akarja osztani energiáját Törökországgal és az egész világgal" - hangoztatta a programsorozatot előkészítő bizottság vezetője.
A török városban a kulturális év alkalmából felújították a világhírű történelmi épületek nagy részét, mivel a metropolisz olyan városként akar bemutatkozni, amelynek nem csak nagy történelme, hanem reményteli jövője is van. A Márvány-tengert a Fekete-tengerrel összekötő Boszporusz két partján fekvő 13 milliós város több ezer éves történelmi múltjával, római kori, bizánci és oszmán emlékeivel, különleges fekvésével az EKF-cím nélkül is évente több mint hétmillió turistát vonz. Idén tízmillió vendégre számítanak.
Míg Isztambulban eseménycentrikus évet szerveznek, addig az esseniek olyan elképzeléseket támogattak vagy vontak be a programokba, amelyek hosszútávra szólnak. Ezek általában nem látványos rendezvények, nem a hagyományos kulturális cserét ösztönzik, hanem elsősorban az összefogást. Ezt mutatja, hogy Péccsel is szoros együttműködés alakítottak ki. A két kultúrfőváros közös programjai között említhető az Essen-Pécs Wind Music, amelynek előzménye, hogy a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola fúvószenekara, illetve az esseni Schönebecker Jugend-Blasorchester 2007-ben együttműködést kezdeményezett az EKF-partnerség jegyében. Tavaly felléptek Linzben is és idén folytatódik a közös munka. A fiatal fúvósokból álló együttes ismét koncertezik Németországban és Magyarországon.
Isztambullal kicsit más a helyzet, a törökökkel ugyanis korábban nem volt élő kapcsolata Pécsnek. A kapcsolat most van alakulóban. Májusban Pécsett valósítják meg az Utazás a török félhold körül címet viselő rendezvénysorozatot, amely egyszerre szemlélteti Törökország kulturális hagyományait, művészeti tradícióit és nyújt betekintést a kortárs török művészet jelenébe.
Ruhr Metropolisz
A németek nem csak Essen városát, hanem az egész Ruhr-vidéket szeretnék bemutatni Európának. A félmilliós város zászlóshajója lesz a következő év programsorozatának, de a németek már a Ruhr Metropoliszt emlegetik, ahol együtt van az ipar, a fejlesztések és a kultúra. A Ruhr-vidék Nordrhein-Westfalen szívében (a 16 német szövetségi tartomány egyikében) Németország legsűrűbben lakott területe, és több száz éves bányászati, nehézipari múltra tekint vissza. Az ország legnagyobb városai - Köln, Düsseldorf, Duisburg, Essen és Dortmund - szinte egymásba épülve helyezkednek el. Beruházások egész sora zajlott, többek között felújították és a zsidó kulturális élet központjává emelték az esseni Régi Zsinagógát, járhatóvá tették a környéken meghatározó szénbányászat tárnáit és felújították az arra rászoruló épületeket.
A Boszporusz két partja
A turisztika mindig is fontos szerepet játszott a 12 milliós nagyváros életében. Isztambul, kihasználva a lehetőséget, szeretné szorosabbra fűzni a kapcsolatot az EU-val, megmutatni kulturális értékeit és a közös múltat. A Kulturális Főváros-rang számos olyan előnyt jelenthet az országnak, ami ismertebbé és kívánatos úti céllá teheti Törökországot az európai turisták számára. A nagyobb beruházások mellett számos - az Ayazaga Kulturális Központ az ország legnagyobb kulturális központja lett - más rendezvény is színesíti az évet Isztambulban. Felújították az 1960-ban megnyílt Atatürk Kulturális Központot és a Topkapi Kastély Múzeumot. A zenei, opera, tánc, képzőművészeti, irodalmi és egyéb programok egész évben várják majd az érdeklődőket. Az isztambuli szervezők nagy hangsúlyt fektetnek a fiatal művészek pártfogására és a nemzetközi kapcsolatok építésére. A nemzetközi kapcsolatok mellett elkészítik a 2010 Féle Irodalom projekt részeként "Isztambul Irodalmi Térképét", melynek célja, hogy a várost felfedezve annak irodalmi értékeivel, az alkotókkal és lakhelyükkel is megismerkedhessenek a látogatók.
Kommentáld!