A repülőgép-szerencsétlenségben elhunytak névsora
A tragikus esemény híre megdöbbentette a világot, de csak a névsor ismeretében foghatjuk föl a veszteség valódi mértékét.
hirdetés .betűméret növelésebetűméret csökkentésecikk nyomtatásamegosztás e-mailenmegosztás facebookonmegosztás twitterenmegosztás iwiwenOroszországban helyi idő szerint szombaton kora reggel zuhant le a Lech Kaczynski lengyel államfőt is szállító repülőgép. A lengyel elnökkel tartott felesége, valamint a szovjetek által 1940-ben kivégzett lengyelek több hozzátartozója.
A gépen utazott a lengyel központi bank kormányzója, Slawomir Skrzypek, Andrzej Kremer külügyminiszter-helyettes, továbbá számos más állami és kormányzati tisztviselő. Mindnyájan a Szmolenszk melletti katinyi (Katyn) erdőbe tartottak, ahol kegyeleti hely működik a kivégzett lengyelek emlékére.
Az illetékes orosz hatóságok közlése szerint a szerencsétlenséget a gép utasai közül senki nem élte túl. A lengyel hatóságok nyilvánosságra hozták a balesetben elhunytak névsorát:
Lech Kaczyński köztársasági elnök és felesége, Maria Kaczyńska (cikkindító fotónkon)
A hivatalos delegáció tagjai:
1. Ryszard KACZOROWSKI a lengyel emigráció utolsó köztársasági elnöke
2. Krzysztof PUTRA, a Szejm marsall-helyettese
3. Jerzy SZMAJDZIŃSKI, a Szejm marsall-helyettese
4. Krystyna BOCHENEK a Szenátus marsall-helyettese
5. Władysław STASIAK államtitkár, az elnöki kancellária vezetője,
6. Aleksander SZCZYGŁO, a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetője
7. Jacek SASIN államtitkár, az elnöki kancellária helyettes-vezetője,
8. Paweł WYPYCH, államtitkár, az elnöki kancellária helyettes-vezetője,
9. Mariusz HANDZLIK, államtitkár, az elnöki kancellária külügyi hivatalának vezetője,
10. Andrzej KREMER, a KÜM helyettes-államtitkára
11. Stanisław KOMOROWSKI, a HM helyettes-államtitkára
12. Tomasz MERTA, a kulturális minisztérium helyettes-államtitkára
13. Franciszek GĄGOR vezérezredes, vezérkari főnök
14. Andrzej PRZEWOŹNIK, Nemzeti Harc és Mártíromság Emlékezete Tanácsának főtitkára
15. Maciej PŁAŻYŃSKI, volt Szejm marsall, a Lengyel Világszövetség elnöke
16. Mariusz KAZANA, a KÜM protokoll főnöke
A lengyel parlament képviselői:
18. Leszek DEPTUŁA, Szejm képviselő
19. Grzegorz DOLNIAK, Szejm képviselő
20 Grażyna GĘSICKA, Szejm képviselő
21. Przemysław GOSIEWSKI, Szejm képviselő
22. Sebastian KARPINIUK, Szejm képviselő
23. Izabela JARUGA - NOWACKA, Szejm képviselő
24. Zbigniew WASSERMANN, Szejm képviselő
25. Aleksandra NATALLI - ŚWIAT, Szejm képviselő
26. Arkadiusz RYBICKI, Szejm képviselő
27. Jolanta SZYMANEK - DERESZ, Szejm képviselő
28. Wiesław WODA, Szejm képviselő
29. Edward WOJTAS, Szejm képviselő
30. Pani Janina FETLIŃSKA, a Szenátus képviselője
31. Stanisław ZAJĄC, a Szenátus képviselője
A Kísérő delegáció tagjai:
1. Janusz KOCHANOWSKI, emberi jogi szóvivő
2. Sławomir SKRZYPEK, a Lengyel Nemzeti Bank elnöke
3. Janusz KURTYKA, a Nemzeti Emlékezet Intézetének vezetője
4. Janusz KRUPSKI, a Veteránok és Meghurcoltak Ügyeivel Foglalkozó Hivatal vezetője
Az Egyházak képviselői
1. Tadeusz PŁOSKI, vezérőrnagy, katolikus tábori érsek
2. Miron CHODAKOWSKI, vezérőrnagy, ortodox tábori érsek
3. Adam PILCH, ezredes, az evangélikus egyház tábori püspök-helyettese
4. OSIŃSKI, alezredes, a katolikus tábori püspök-helyettes
5. Bronisław GOSTOMSKI, prelátus
6. Józef JONIEC, plébános
7. Zdzisław KRÓL, a Katyni családok lelkipásztora
8. Andrzej KWAŚNIK, a Katyni családok federációjának lelkipásztora
A Lengyel Hadsereg vezérkarának tagjai:
1. Bronisław KWIATKOWSKI, altábornagy, hadseregtábornok, műveleti parancsnok RP
2. Andrzej BŁASIK, altábornagy, a Szárazföldi Erők Főparancsnoka
3. Tadeusz BUK, vezérőrnagy, a lengyel szárazföldi csapatok főparancsnoka
4. Włodzimierz POTASIŃSKI, vezérőrnagy, a különleges műveleti erők főparancsnoka
5. Andrzej KARWETA admirális, a Haditengerészet vezetője,
6. Kazimierz GILARSKI, dandártábornok, a Varsói Helyőrség Parancsnoka
Társadalmi szervek képviselője
1. Tadeusz LUTOBORSKI
2. Bożena ŁOJEK, a Katyni Alapítvány elnöke
3. Stefan MELAK, a Katyni bizottság elnöke
4. Stanisław MIKKE, a Nemzeti Harc és Mártíromság Emlékezet Tanácsának főtitkár-helyettese
5. Bronisława ORAWIEC
6. Katarzyna PISKORSKA
7. Andrzej SARIUSZ - SKĄPSKI, a Katyni Családok Federációjának elnöke
8. Wojciech SEWERYN
9. Leszek SOLSKI
10. Teresa WALEWSKA - PRZYJAŁKOWSKA, a Keleti Golgota Alapítvány elnöke
11. Gabriela ZYCH
12. Ewa BĄKOWSKA, Mieczyslaw Smorawinski Katynban kivégzett dandártábornok unokája
14. Maria BOROWSKA
15. Bartosz BOROWSKI
6. Dariusz MALINOWSKI
Magyarországon is megdöbbenéssel fogadták a lengyel államfőt és kíséretét ért szombati légikatasztrófa hírét. Sólyom László köztársasági elnök személyesen fejezte ki részvétét a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövetségén, több politikus és közéleti személyiség pedig levélben adott hangott együttérzésének.
Sólyom László köztársasági elnök Lengyelország budapesti nagykövetségén újságírók előtt azt mondta: biztos abban, hogy Kaczynski elnök műve, mindaz, amit a magyar-lengyel barátságért tett, túl fogja őt élni. A magyar államfő szerint Lech Kaczynski mindig következetesen érvényesítette Lengyelország érdekeit az európai politikában és különösképpen a szívén viselte a magyar-lengyel barátságot, amelyet minden évben közösen ünnepeltek meg.
A kormány nevében Bajnai Gordon miniszterelnök arra kérte a magyar polgárokat, hogy aki teheti, a lengyelországihoz hasonló módon, vasárnap déli 12 órakor kétperces néma főhajtással emlékezzen a repülőgép-szerencsétlenség áldozataira. A kormányfő gyásztáviratot küldött lengyel kollégájának, Donald Tusk lengyel miniszterelnöknek és az elhunyt lengyel államfő fivérének. Levelében hangsúlyozta, hogy a magyar-lengyel barátság okán e veszteség különösen érzékenyen érinti hazánkat.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke Donald Tusk lengyel miniszterelnöknek, Bronislaw Komorowskinak, a szejm elnökének és Bogdan Borusewicznek, a szenátus elnökének írt levelében azt írta: Magyarország és a Fidesz is számos barátját veszítette el ezen a szombati reggelen, a lengyel elnök személyében pedig ő maga is egy közeli barátot és pótolhatatlan küzdőtársat veszített el. Úgy fogalmazott: "Lech Kaczynski és a gépen utazó többi utas tragédiája Katyn drámájának új fejezetét nyitja meg, holott éppen annak lezárása és a méltó megemlékezés volt az utazás célja".
Az MSZP nevében kiadott közleményében Lendvai Ildikó pártelnök a történteket egész Kelet-Európa tragédiájának nevezte. Mint írta, "a sors különös kegyetlensége, hogy az áldozatok többsége a katyni mészárlás özvegyen és árván maradt hozzátartozóiból került ki".
A KDNP nevében a párt elnöke, Semjén Zsolt fejezte ki részvétét a lengyel nagykövetnek. Közleményében kiemelte: a tragédia különösen fájdalmas Lengyelország számára, mert az elnök vezette küldöttség éppen nemzetük egyik szomorú emléke, a Katinyban kivégzett lengyel tisztek és civilek mártíromsága előtt kívánt tisztelegni.
Az MDF részéről Dávid Ibolya pártelnök és Bokros Lajos miniszterelnök-jelölt fejezte ki részvétét. Közleményük szerint "hatalmas veszteség érte ma Lengyelországot és Európát". Hozzátették: "Lengyelország olyan államférfit veszített el, akinek a kommunizmus bukása után óriási szerepe volt hazája demokratikus átalakításában".
Szekeres Imre honvédelmi tárcavezető és Tömböl László vezérkari főnök a lengyel honvédelmi miniszternek küldött levelében fejezte ki részvétét.
Kállai Ernő kisebbségi ombudsman gyásztáviratban fejezte ki együttérzését a Magyarországon élő kisebbségi közösségnek és a teljes lengyel nemzetnek.
Lengyelország budapesti nagykövetsége előtt félárbocra eresztették a nemzeti lobogót és az európai uniós zászlót, az épület kerítésén már nem sokkal a déli órákat követően megjelent néhány gyertya, illetve virágcsokor. Szombat este Budapesten gyertyagyújtással egybekötött csendes megemlékezést tartanak civilek a légikatasztrófa áldozatainak emlékére.
Barack Obama, az Amerikai Egyesül Államok elnök a következő üzenetet küldte a lengyel népnek:
Felhívtam Tusk miniszterelnököt, hogy kifejezzem Michelle és a magam nevében a legmélyebb együttérzésünket a lengyel népnek Lech Kaczynski elnök, a first lady, Maria Kaczyinski és a gépen tartózkodó összes utas halála miatt, akik a katyni tömegmészárlás hetvenedik évfordulójának megemlékezésére utaztak. Gondolataink, imáink a lengyel néppel, a Kaczynski családdal és azokkal vannak, akik szeretteiket veszítették el a tragikus repülőgép-szerencsétlenségben.
A mai nap vesztesége szörnyű csapás Lengyelország, az Egyesült Államok, valamint az egész világ számára. Kaczyznski elnök tisztelere méltó államférfi volt, aki meghatározó szerepet játszott a Szolidariás mozgalomban, akit az Egyesült Államokban is nagy elismerés övezett, mint azt a vezetőt, aki a szabadság és az emberi méltóság elkötelezett harcosa volt. Az elnök úrral együtt halt meg az a sok nagyra becsült civil és katonai vezető, akik elősegítették Lengyelország demokratikus átalakulását. Lengyelország gyászában osztozik népünk.
Ma egész Amerika gyászol. Az Egyesült Államokat mély és tartós kapcsolat fűzi a lengyel néphez. Ezt a köteleket erősíti a két ország közötti szövetség, népeink közötti barátság és a lengyel-amerikaiak, akik maradandóan hozzájárultak Amerika arculatának formálásához.
A lengyel nép erejének bizonyítéka, hogy a második világháború szörnyű katasztrófájának megemlékezésére utazó áldozatok már egy erős, virágzó, szabad Lengyelország vezetői voltak. Ez az erő biztosíték arra, hogy Lengyelország felülemelkedik ezen a hihetetlen nagy tragédián. És hogy az elhunyt vezetők szellemi öröksége világító toronyként vezeti Lengyelországot és a világot az emberi fejlődés irányába.
Kommentáld!